1990-e

1990-e

90-e: Burna prekretnica u hrvatskoj povijesti – izgubljeno desetljeće, ili možda…? 

Bez razmišljanja možemo reći kako su 1990-e bile teško razdoblje tranzicije za ljude, države i kulture diljem svijeta. Iako su možda donijele teške političke promjene na mnoga mjesta, devedesete su najpoznatije po svojim modnim trendovima, glazbi i filmovima. 

Manekenke su postale slavne osobe – supermodeli Naomi Campbell, Cindy Crawford, Linda Evangelista, Claudia Schiffer i Kate Moss bile su najpoznatije dame toga desetljeća. „Grunge” i minimalizam bili su najistaknutiji stilovi 90-ih, uz hip-hop i stil „školarke” , koji inspiraciju vuče iz filma „Djevojke s Beverly Hillsa. Modni trendovi išli su od nakita za zube, tankih obrva, asimetričnih topova i „bucket” šešira do hlača mrkva kroja, plisiranih mini suknji i „choker” ogrlica. Djevojke iz Hrvatske nosile su cvjetne i životinjske uzorke te, naravno, vojnički stil.

 

 Svijet je bez problema prihvatio veliki uspjeh grupe Nirvana, a zajedno s grupama poput Soundgarden, Alice in Chains i Pearl Jam, koje su bile u usponu, alternativna rock scena dosegnula je svoj vrhunac. Žanrovi kao što su teen pop, rap, electro, house, reggae i  suvremeni R&B također su postali istaknutiji, s glazbenicima poput BSB i The Notorious B.I.G.-a koji su se polako uspinjali na ljestvicama. 

Svojim velikim hitom Tek je 12 sati, E.T. i njihova karizmatična pjevačica Vanna pokrenuli su novo doba dance i hip-hop glazbe na šarolikoj hrvatskoj glazbenoj sceni. Od Dine Dvornika, Ele, Kasandre, Sandija i Senne M do Nine Badrić i Tonyja Cetinskog – HRT je emitirao sve. Uzimajući u obzir kako nisu imali konkurenciju u području komercijalne televizije, HRT je svoj Drugi program gotovo potpuno posvetio glazbenoj produkciji.

 

Forrest Gump, Kralj lavova, Schindlerova lista, Hrabro srce, Legenda o jeseni i mnogi drugi filmovi natjerali su filmofile u videoteke, no nisu samo oni obožavali Brada Pitta – 1995. godine časopis People proglasio ga je najseksepilnijim muškarcem na svijetu. Hrvati su u to vrijeme bili zauzeti gledanjem Zlatnih godina, kao i filma Kako je počeo rat na mom otoku, iz kojeg potječe poznata rečenica “Aleksa, vrati se kući, skuhala sam ti pašta šutu!” 

Devedesete su bile hrvatske zlatne godine, konačno označavajući okretanje demokraciji i slobodi govora. Pažnja književne kritike bila je usmjerena na lingviste koji su radili na redefiniranju hrvatskog jezika. Bilo je lakše voljeti te iz daljine Borisa Marune bavi se traumatskim iskustvima i posljedicama rata na književni izričaj. Drugi zapaženi radovi iz ovog razdoblja su Pavličićeva Kako preživjeti mladost, Matanovićeve Četiri dimenzije šutnje i Perišićeva Možeš pljunuti onoga tko bude pitao za nas

Harry Potter i Igra prijestolja obuzeli su srca ljubitelja knjige diljem svijeta, te su prodane u milijunima primjeraka netom nakon objavljivanja.

 Vijesti se šire brže no ikad pojavom interneta, što je još jedan korak prema ujedinjenju svijeta. Ljubitelji video igara prelaze u stare i nove svjetove u igrama Resident Evil, Sonic the Hedgehog, Chrono Trigger, Metal Gear Solid, Final Fantasy – sve hitovi koji se i danas pamte, a neki su pretvoreni u serije ili su dobile desetke nastavaka.

Ricarda Stanković, 7.d