1980-e
Osamdesete, kako dobro vrijeme za život! Od glazbe i filmova do „funky” frizura i odjeće, osamdesete su po mom mišljenju daleko najzanimljivije desetljeće od svih.
Prvo, glazba je bila fantastična, pogotovo američki i britanski sastavi i izviđači. Neki od najpoznatijih američkih glazbenika bili su Madonna, Tina Turner, Billy Joel, Whitney Houston i Bruce Springsteen, a britanskih sastava i glazbenika WHAM!, Tears for Fears, Queen, Kate Bush, The Cure, Duran Duran i Elton John. Svi ti američki i britanski glazbenici rušili su rekorde i stvarali povijest. Neki od njih popularni su čak i danas. Meni su najdraži WHAM!, a vi čitatelji ste također sigurno čuli za njih. Napisali su pjesmu „Last Christmas”, a iako neki misle da je njen autor George Michael, nije samo on već i Andrew Ridgeley. Njih dvojica bili su članovi sastava WHAM! i u to vrijeme bili su nerazdvojni.
Još jedna stvar po kojoj su osamdesete poznate su filmovi. Filmovi iz tog desetljeća jednostavno su legendarni. Od filmova Johna Hughesa poput „Kluba ranoranilaca” (The Breakfast Club), „Šesnaest svijeća” (Sixteen Candles) i „Slobodan dan Ferrisa Buellera” (Ferris Bueller’s Day Off) do filmova kao što su “Top Gun” te serijala i filmova „Indiana Jones” i „Ratovi zvijezda” (Star Wars), osamdesete su bile dobre godine za Hollywood. Ako niste pogledali nijedan od ovih filmova, niste ni živjeli. Meni su najdraži „Top Gun” i franšiza „Ratovi zvijezda”, koji su snimljeni za žene i muškarce svih uzrasta.
Svako desetljeće, naravno, ima i svoje loše strane. Za osamdesete to su bile frizure. One su bile dosta „funky” i, ako ćemo iskreno, lude. Postojale su razne frizure, kao naprimjer „fudbalerka” za starije muškarce. Zatim „irokeza” koju su nosili obožavatelji rocka i/ili punka. Također, pojavio se i konjski repić na stranu vezan šarenom gumicom koja je bila glavni modni dodatak osamdesetih. Meni je omiljena frizura iz osamdesetih ona koju su zvali „Feathered” („paperjasta”), kad je kosa duga i lepršava, poput perja ili paperja! U to vrijeme niste mogli dobiti klasičnu frizuru. Možda jednog dana lude frizure opet budu u trendu.
Još jedna loša, ali ujedno i dobra strana osamdesetih bila je odjeća, koja se može smatrati dobrom ili lošom, ovisno o tome kakva ste osoba. Moje je mišljenje da je ta odjeća svakako bila originalna, no ponekad i previše ekscentrična. Muška odjeća sastojala se većinom od trapera, kožne jakne i majica kratkih rukava s otisnutim imenom benda ili posterom filma. Njihova odjeća zapravo nije bila ništa posebno osim kad bi se neki muškarci potrudili da učine svoju odjeću ekscentričnom, no žene su voljele nositi upravo takvu odjeću. One su voljele nositi mnogo boja, umjetno krzno, podrezane i prevelike komade odjeće. Najzanimljiviji su bili kaputi koji su se nosili okrenuti izvana i iznutra, s kožom na jednoj, a umjetnim krznom na drugoj strani. To je toliko zanimljivo da se toga ni umjetna inteligencija ne bi dosjetila! Nadalje, nosile su hlače s visokim strukom, bluze s otiskom, znojnike za glavu i ruke žarkih boja te gležnjače. Također mi se sviđa kako su usklađivali role i odjeću jer su role bile vrlo popularne u to doba.
Zagreb 1980-ih
Zagreb se osamdesetih nije mnogo razlikovao od ostalih gradova svijeta kad govorimo o frizurama i modi, no nedostajale su mu neke stvari koje su drugi gradovi imali. Na primjer, gradovi u SAD-u već su imali po nekoliko trgovačkih centara dok je u Zagrebu to bio strani koncept. Bez obzira na to, Zagreb je u osamdesetima bio vrlo zanimljiv, a stanovnici Zagreba pratili su iste trendove kao i svi drugi jer su ti trendovi jednostavno bili svjetski.
* Fotografije Zagreba preuzete su iz Facebook grupe „Zagreb – Kakav je bio nekada“.
Tara Kosec, 8.e